Przy plaży zachodniej, na wydmie tuż koło portu, znajdują się cztery poniemieckie potężne żelbetonowe działobitnie dla dział nadbrzeżnych oraz schrony połączone podziemnymi korytarzami. W tych schronach swoje miejsce znalazło niezwykłe muzeum.

ustka-bateria-bluechera-04

Bateria Blüchera to kompleks niemieckich bunkrów z lat 30 ubiegłego wieku. Nazwa baterii to hołd dla pruskiego feldmarszałka Gebhard Leberecht von Blücher. Zasłynął on jako dowódca armii pruskiej w bitwie pod Waterloo, Kaczawą, Lipskiem, Budziszynem, Lützen, Brienne-le-Château, Craonne, Laon, a także kampanii sześciodniowej. A swoją wojskową karierę rozpoczął w Regimencie Huzarów w pobliskim Słupsku.

Działobitnie powstały jeszcze przed wybuchem wojny. Niemcy przed 1939 rokiem bali się polskiego desantu pod Ustką. Tak bardzo, że wiosną 1939 roku, po zbudowaniu jednej czterodziałowej baterii 105 mm rozglądali się, gdzie by tu ulokować drugą, jeszcze potężniejszą. Te instalacje stanowiły najbardziej na północ wysunięty element linii fortyfikacyjnej, która przeszła do historii jako Wał Pomorski. Pierwszą baterię złożoną z czterech dział kalibru 105 mm już około 1938 roku zbudowała na wydmie kilkadziesiąt metrów na zachód od portu niemiecka Luftwaffe. Działobitnie, połączone podziemiami, gdzie ulokowano m. in. pomieszczenia dla około 50 żołnierzy, dobrze zachowały się  do dziś.

Na 12 metrowej wydmie najwyższym wzniesieniu górującym nad plażą – ulokowano działobitnię tak zwanego działa prowadzącego. Ten bunkier ma dwie kondygnacje. Na górnej stała armata kalibru 105 mm. Pośrodku płaszczyzny otoczonej niszami amunicyjnymi zachowało się stalowe gniazdo mechanizmu obrotowego armaty. W dolnej, ukrytej części działobitni, znajdują się schrony dla obsługi, połączone podziemnym korytarzem z bunkrem dowodzenia i kierowania ogniem, na którego górnej platformie stał dalmierz (odległościomierz), dzięki któremu namierzano potencjalne cele.

Usteckie bunkry przeszły prawdziwą metamorfozę. W zaniedbanych przez lata pozostałości wojskowej historii powstało multimedialne muzeum, poświęcone militarnej historii Ustki i regionu. Tą atrakcję stworzyli miłośnicy historii, autorzy wielu książek i publikacji o historii naszego regionu Joanna i Marcin Barnowscy.

Park spotkań z historią ma charakter edukacyjny i rozrywkowy. W sezonie letnim codziennie istnieje możliwość zwiedzania obiektów z przewodnikiem. Na terenie bunkrów odbywają się także pikniki militarne, połączone z nauką żołnierskich piosenek, degustacją wojskowej grochówki i chleba oraz licznymi historycznymi pokazami i konkursami. W podziemiach prezentowane są wystawy tematyczne.

  • Bunkry udostępnione są do zwiedzania przez cały rok w następujących godzinach: w lipcu i sierpniu od godz. 9.00-21.00, we wrześniu i październiku oraz od marca do czerwca w godz. 10.00-18.00, od listopada do lutego w godz. 10.00-16.00.
  • Bilety: samodzielne zwiedzanie – normalny: 12 zł, ulgowy: 8 zł, audioprzewodnik – 6 zł. wycieczki z przewodnikiem: 18 zł, ulgowy 14 zł.

[mappress mapid=”3″]

Komentarze

Komentarze