Ustecka Latarnia Morska od lat służy żeglarzom pływającym po morzu. Od kilku lat służy też turystom do podziwiania widoków.

ustka-latarnia-morska-04

Latarnie morskie od wielu lat służą żeglarzom, będącym na morzu do orientacji w terenie. Służą też turystom zobaczyć najbliższą okolicę z innej perspektywy. Warto więc się wdrapać krętymi schodami na górę latarni i zobaczyć to co Ustka ma do zaprezentowania z góry.

Najważniejszym widokiem jest oczywiście Morze Bałtyckie i szeroka ustecka plaża, od portowych falochronów w prawo jak okiem sięgnąć wije się szeroko morze parawanów 🙂 , ciut bliżej możemy zobaczyć co się dzieje na usteckiej promenadzie – daleko widać klify Orzechowa a przy ładniejszej pogodzie widać Rowy. Gdy popatrzymy prosto można zobaczyć jakie statki wpływają do usteckiego portu, zerkając w lewo zobaczymy jak daleko sięga morze – a przed krańcem widoku zobaczysz usteckie Trzecie Molo, a za nim już niestety tereny zajmuje wojsko ze swoim poligonem. Od strony miasta możemy podziwiać ustecki port, spichlerze i zabudowę miasta. A i warto pomachać z góry tym co się nie odważyli na wspinaczkę.

Ustecka latarnia

  • Latarnia morska w Ustce usytuowana jest tuż przy nadmorskim deptaku przy wejściu na portowe molo. Wysokość wieży wynosi 19,5 m, natomiast wysokość światła 22,2 m n.p.m. Zasięg światła to 18,0 Mil Morskich (ok. 33,3 km).
  • Co tam świeci ? Źródłem światła jest układ optyczny składający się z dwupozycyjnego zmieniacza z żarówkami o mocy 1000W i cylindrycznej soczewki Fresnela o średnicy 1 m. Światło jest widoczne tylko od strony morza.
  • Historia Latarni: Pierwotnie latarnią była aparatura Fresnela z bębnową soczewką i lampą oliwną jako źródło światła, o zasięgu 6 Mm. Była ona podnoszona na maszcie stacji pilotów z 1871 roku. W 1892 roku wybudowano nową, dwukondygnacyjną stację pilotów z przylegającą do niej od południa ośmiokątną wieżą, na której znajduje się biała laterna. Latarnia w Ustce przetrwała bez szwanku II Wojnę Światową i została uruchomiona już 15 listopada 1945 roku. W 1993 roku latarnia morska w Ustce została wpisana do rejestru zabytków.

Latarnia morska jest udostępniona do zwiedzania Od godz. 9 tej do wieczora. Ceny biletów: 6 zł normalny, 4 zł ulgowy

Galeria zdjęć – Latarnia Morska w Ustce

[mappress mapid=”1″]

Komentarze

Komentarze